I know how to weigh and measure but what’s Figenbaum’s general outline? Ihear him say one or two fistfuls oflean protein? three times a day? That amounts to about what ~10ish lbs for a 240lb guy. That’s an incredible amount of meat to buy for one person, no? And it’s just not for a cut phase either. It stays around that
Also, In BM’s coaching of people who do calorie count/food scale and gain weight, I think I heard Jordan say once ehtat they tend to go over not so much on carbs, but fats? Any clarification?
It’s really not that expensive on the grand scheme of things. I buy 30 eggs, 2kg of chicken breast, 1kg of 95/5 lean ground beef, greek yogurt to last the week. Cook the chicken and beef on sunday and its ready for the week. Total cost of around £20 for the week. I will also buy 5kg Whey monthly.
I get my meat from Aldi - U.K. yes, i eat veggis/fruits. I have oats and an orange at breakfast, apple with whey shake, i buy microwave steam veg pouchs (hoy one of these on with chicken and potatoes for lunch and another with beef and rice at dinner).